Küresel piyasalarda tahvil fırtınası dindi

ABD’de Çarşamba günü açıklanan veriler Fed’in daha fazla faiz artırmak zorunda kalmayabileceği yönündeki umutları desteklerken, tahvillerdeki satış dalgası da hız kesti.

Hafta başında Fed yetkililerinden gelen mesajlarla üçte bire yükselen Kasım ayı faiz artışı ihtimali fiyatlaması bu verilerin ardından beşte birin altına indi. ABD 2 yıllık tahvil getirisi 10 baz puan düşüşle günü yüzde 5,05’ten tamamlarken, yeni işlem gününde daha sınırlı da olsa düşüşünü sürdürüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi de iki günde toplamda 6 baz puanın üzerinde düşüş kaydetti. Yine de yıl başından bu yana bu iki tahvilin getirilerinde yaşanan yükselişler sırasıyla 61 ve 84 baz puan düzeyinde.

Wall Street endeksleri günü yükselişle kapattı. S&P 500 0,81, Nasdaq 100 yüzde 1,45 arttı. Microsoft ve Amazon hisseleri yükselişe güçlü katkı sağladı. Çin Borsasındaki tatil sürüyor. Japon Nikkei 225 ve Hong Kong Hang Seng yükselişte. Bloomberg Dolar Endeksi iki gündür sınırlı şekilde geriliyor.

ABD’de istihdam ve hizmet verileri

Çarşamba günü açıklanan ADP verilerine göre ABD’de şirketler Eylül ayında 2021 başından bu yana en düşük seviyede yeni istihdam yarattı.

Ağustos ayında 180 bin artış kaydeden özel sektör istihdamı geçen ay yalnızca 89 binlik artış yaşadı. Veriler işgücü talebinin birçok sektörde yavaşladığını gösterdi.

Morgan Stanley Küresel Yatırım Ofisi Model Portföy Direktörü Mike Loewengart, “Hisse senedi yatırımcıları işgücü piyasasının gevşeyeceğini ve Fed’e şahin tavrını yumuşatması için yeterli alan tanıyacağını umuyor. ADP, hükümetin aylık tarım dışı istihdam verileri için kesin bir öncü gösterge değil, ancak cuma günkü veri de işgücü piyasasının soğuduğunu gösterirse, hisse senedi yatırımcıları faizlerin süresiz olarak yüksek kalması konusunda biraz daha az endişe duyabilir” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de açıklanan ISM hizmet endeksi de Eylül ayında 53,6 ile bu yılın en düşük seviyesine indi ve Fed’e dair endişelerin azalmasını destekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir