Fintek Çırağı Programı başlıyor

Fintek (Finansal Teknolojiler) sektörünün gelişimine ivme kazandırmayı amaçlayan bu program, genç yetenekleri sektörün gereksinimleriyle buluşturarak Türkiye’nin finansal teknoloji alanındaki potansiyelini güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu program sadece bir başlangıç, önümüzdeki dönemlerde daha fazlası da hedefleniyor.

Kamu, özel sektör ve üniversite iş birliğinin bir örneği olarak kurumlar arasında imzalanan protokolle hayata geçecek bu program ile finansal teknolojiler ile doğrudan ya da dolaylı ürün ve hizmetler sunan kuruluşların, yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayacak insan kaynağının eğitilmesi ve sektöre kazandırılması hedefleniyor.

ANADOLU’NUN KADİM GELENEĞİ

Adını Anadolu kültüründe köklü bir yere sahip olan “çırak” kavramından ilham alarak bulan programın bundan sonraki hedefi ise bir sertifika programından üniversitede bir bölüme evrilerek kurumsallaşmak. Usta ve çırak arasında bilgi ve deneyim aktarımını simgeleyen bu kadim gelenek, TÖDEB Fintek Çırağı Programı’nda gençlerin sektörü ve finansal teknolojileri sektör profesyonellerinden mentorlukla öğrenmesi ile geleceğin teknolojileri ve finans sektörü ile buluşacak.

HEM UZMANLAŞMA HEM İSTİHDAM

TÖDEB ve Marmara Üniversitesi iş birliğinde belirlenen müfredat bir akademik yıla yayılacak ve 28 haftadan oluşacak. Program’ın ilk yarısında, mevzuat (uyum) ve iş geliştirme temelli dersler ile geliştirilmiş bir müfredat izlenecek. Akademisyenlerin ve sektörden profesyonellerin eğitim vereceği eğitim kısmını başarıyla tamamlayan katılımcı gençler Program’ın ikinci yarısında ise TÖDEB üyesi ödeme ve elektronik para kuruluşlarında staj yapma fırsatı elde edecekler. Böylece Programı başarı ile bitirenler hem teorik hem de uygulamaya yönelik bilginin yanı sıra, deneyimleyerek öğrenme modeli ile de tecrübe kazanarak mezun olacaklar.

GENÇLERİMİZİ BEKLİYORUZ

4 Eylül’de başvuruların başladığı program hakkında konuşan TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin programın bir yıllık bir program olmadığını ve başarıyla tamamlayan gençlerin sektörde kendilerine yer bulacağını ifade etti. Bilgetekin sözlerini “Bu programı oluştururken başvuru yapacak öğrenciler için bilinçli olarak bir bölüm sınırlaması yapmadık. Amacımız farklı bölümlerde eğitim gören ama finansal teknolojilere ilgili ve finansal teknolojiler alanına geçmek isteyen gençlerimizi sıfırdan almak. TÖDEB Fintek Çırağı Programı’nda eğitmek; TÖDEB üyelerinde seçmiş oldukları branş ile alakalı staj yaptırmak ve sonunda da iş sahibi yapmak. Sektörümüze kazandırmak” diye konuştu.

100’ÜNCÜ YIL ONURUNA 100 ÖĞRENCİ

Cumhuriyetimizin 100. yılı onuruna finans teknolojileri alanında çalışmaya istekli ve kendisini bu konuda geliştirmeye kararlı 30 yaşının altındaki 100 genci finansal teknolojiler ile tanıştırıp, sektöre kazandırmayı hedefleyen projede yer almak için başvurular 21 Eylül’e kadar online olarak https://sembys.marmara.edu.tr/ adresi üzerinden yapılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir