Israrla sürdürüyor! Sözcü’den kurşun provokasyonu

  •       HABER7 

Bir inşaat bekçisinin hırsızları korkutmak için sıktığı kurşunların 2 tanesinin İYİ Parti il binasına isabet etmesinin ardından vatandaşlarda provokatif yayın yapan Sözcü Gazetesi, CHP İstanbul İl Başkanlığı yakınlarında silah sesleri duyulunca da aynı tavrını sürdürdü. Söz konusu gazete olayın perde arkasının ortaya çıkmasına rağmen vatandaşları manipüle etmekten yine çekinmedi. 

CHP BİNASINA SALDIRI İDDİASI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, dün sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Sarıyer’de bulunan CHP İl Başkanlığı binasına saldırı yapıldığını iddia etti. CHP’ye yönelik saldırı girişimi olduğunu öne süren Kaftancıoğlu, binanın önünde 6-7 el ateş edildiğini belirtti. 

Kaftancıoğlu Twitter hesabından “06.04.2023 (bugün) saat 05.00 sularında TEM Otoyolu Seyrantepe mevkiinde bulunan CHP İstanbul İl Başkanlığımıza yönelik düzenlendiği düşünülen bir silahlı saldırı gerçekleşmiştir. Olayla ilgili savcılık tahkikatı devam etmektedir. Gelişmeler sizlerle paylaşılacaktır.” açıklamasında bulunurken çok geçmeden olayın perde arkası ortaya çıktı. 

VALİLİK AÇIKLADI: BİR ARAÇTAN HAVAYA ATEŞ EDİLDİ

Olayla ilgili İstanbul Valiliği’nden bir açıklama yapıldı. Valilik açıklamasında CHP İl Başkanlığı’na yönelik bir saldırı durumunun söz konusu olmadığını belirterek TEM Otoyolu‘nda seyir halindeki bir araçtan havaya ateş edildiğinin tespit edildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada “Olay yerine sevk edilen güvenlik güçlerimiz tarafından yapılan incelemeler ve binanın güvenlik görevlileriyle yapılan görüşmelerde, TEM Otoyolu Edirne istikametinden 5-6 el silah sesi duydukları beyan edilmiş, il başkanlığı binası ve çevresindeki kontrollerde herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığı anlaşılmıştır. Elde edilen kamera görüntülerinde Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’ndan TEM Otoyolu Edirne istikametine otoyolun ikinci şeridinde hızla seyreden bir araçtan havaya ateş edildiği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda, yol kenarında 9 mm çapında 2 kovan bulunmuştur. Konuyla ilgili başlatılan incelemeler devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi. 

SÖZCÜ MANİPÜLASYONA DEVAM ETTİ

CHP binasına saldırı iddiasından çok kısa bir süre sonra valilik tarafından olayın bir saldırı olmadığı resmi olarak açıklanmasına rağmen yalan medyası vatandaşları manipüle etmek için yayınlarına devam etti. Sözcü Gazetesi gerçeğin ortaya çıkmasına rağmen bugün 1. sayfadan yaptığı habere “CHP binası önünde silahlar patladı” başlığını atarak okuyucularını manipüle etti. Haberde üst başlık olarak “İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın kurşunlanmasının ardından” ifadelerini kullanan gazete, giriş cümlesinde ise “Seçime 37 gün kala siyasette tedirgin edici gelişmeler yaşanıyor” cümlesini kullanarak kasıtlı bir algı oluşturmaya çabası içerisine girdi. 

İYİ PARTİ’DE DE MANİPÜLASYON YAPILMIŞTI

Sözcü Gazetesi‘nin kasıtlı olarak yaptığı manipülasyonlar arasında bu ilk değil. Sözcü geçtiğimiz hafta İYİ Parti binasına isabet eden 2 kurşun olayında da bir inşaat bekçisinin hırsızları korkutmak için sıktığı kurşunların binaya isabet ettiğini bilmesine rağmen manipülasyon yapmıştı. CHP’de Kılıçdaroğlu kanadına yakın Sözcü gazetesi, İyi Parti İstanbul İl binasına isabet eden iki kurşunla ilgili 1 Nisan’da, “Kurşunla seçim startı verildi! Akşener’den Erdoğan’a: Üzerimize gelen kurşunları çek, eğer geleceksen sen gel” manşetini attı. Olayı “Demokrasiye kurşun” olarak nitelendiren Sözcü gazetesi, 2 Nisan’da ise “İyi Parti il binasını ‘tesadüfen’ kurşunlayan kişi serbest bırakıldı… Yapanın yanına kâr kalıyor!” manşetiyle provokatif üslubunu sürdürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir