Gizli bilgileri sızdırdı: CIA çalışanı Joshua Schulte’ye 40 yıl hapis

AA

ABD, CIA tarihindeki en büyük gizli bilgi sızdırma olayını konuşuyor.

Ülkedeki Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın eski çalışanı Joshua Schulte hakkında hapis kararı verildi.

CNN’in ine göre, New York Güney Bölgesi Savcılığı, WikiLeaks’e bilgi sızdıran Schulte’ye ilişkin açıklama yaptı.

8 bin 761 sayfalık belgeyi sızdırdı: 40 yıl hapse mahkum edildi

CIA’de bilgisayar programcısı olarak çalışan ve teşkilatın Apple ve Android yazılımların yanı sıra Smart özellikli televizyonlara nasıl sızdığına ilişkin bilgilerin de bulunduğu 8 bin 761 sayfalık belgeyi WikiLeaks’e veren Schulte’nin yeniden mahkemeye çıktığı kaydedilen açıklamada, eski CIA çalışanının 40 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Davayı yürüten savcılar, CIA tarihindeki en büyük bilgi sızdırma suçunu işlediği iddiasıyla yargılanan Shulte’nin sızdırdığı bilgilerin, CIA’in istihbarat toplama yetisine zarar verdiğini, CIA çalışanlarını, programlarını ve materyallerini riske atarak teşkilata milyonlarca dolara mal olduğunu kaydetti.

FBI’ya yalan söyledi

Schulte’nin 2016’da çalıntı bilgileri Wikileaks’e aktardığını ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) çalışanlarına sızdırılan bilgiler hakkında yalan söylediğini belirten savcılar, eski CIA çalışanının çocuk istismarı içeren görüntüler bulundurduğunu da aktardı.

Ulusal güvenliğe zarar verdi

Savcılar, Schulte’nin, bilgi sızdırma işlemini, iş yerindeki anlaşmazlıklardan dolayı yaptığını belirterek, programcının, intikam almaya çalışırken ülkenin ulusal güvenliğine zarar verdiğini vurguladı.

Savcılar ayrıca, Schulte’nin tutuklandıktan sonra daha fazla bilgi aktarmaya çalıştığını da ekledi.

Ülkesine ‘ihanet etti’

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, Schulte’nin bilgiler sızdırarak ülkesine ihanet ettiğini kaydetti. Schulte ise hakkında yapılan suçlamaları reddetti.

Wikileaks’e bilgi sızdırma suçundan 2020, 2022 ve 2023 yıllarında üç farklı davada suçlu bulunan Schulte’nin sızdırdığı CIA’in siber faaliyetleriyle ilgili 8 bin 761 sayfalık bilgi paketi, “Vault-7” olarak 2017’de WikiLeaks’te yayınlanmıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir