Cenazesinde ağlamıştı… Öldürülen liderin eşi sanık oldu

Suikastla öldürülen Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin eşi Martine Moise de konuyla ilgili davada suçlananlar arasında yer aldı. Yargıç Walther Voltaire tarafından hazırlanan ve ABD’nin tanınmış gazetelerinden New York Times’ın (NYT) incelediği 122 sayfalık iddianamede, aralarında Moise’nin yanı sıra Haiti’nin eski başbakan vekili Claude Joseph’in bulunduğu 51 kişi davalılar arasında.

25 Ocak tarihli iddianamede, eski First Lady’nin suikastla ilgili yürütülen soruşturmada verdiği ifadelerin, diğer görgü tanıklarının anlattığıyla çeliştiğine dikkat çekildi. Belgede, eskiden Adalet Bakanlığı’nda çalışan Joseph Badio’nun ifadesine de işaret edildi. Suikastı planlayan kişiler arasında yer aldığı savunulan Badio, yaklaşık iki yıl kaçtıktan sonra ekimde yakalanmıştı.

İddianamede, Badio’nun aralarında Joseph ve eski First Lady’nin de bulunduğu isimlerin, iktidarı ele geçirmek amacıyla Moise’yi “ortadan kaldırmayı” planladığını öne sürdüğü aktarıldı.

53 yaşındaki Moise, 7 Temmuz 2021 gecesi başkent Port-au-Prince’teki yatak odasına giren silahlı kişiler tarafından vurularak öldürülmüş, eşi de baskında ağır yaralanmıştı.

Eski First Lady, saldırının ardından yaptığı açıklamada yatağın altına saklanarak canını kurtardığını söylemişti. Ancak iddianamede, yapılan incelemelerde yatağın altındaki boşluğun 36 ila 45 santimetre olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan NYT ve Wall Street Journal (WSJ), Haiti makamlarının yürüttüğü soruşturmada, Martine Moise’nin suikasta doğrudan katıldığını gösteren herhangi bir delil bulunmadığını aktardı.

Moise’nin avukatı Paul Turner, NYT ve WSJ’nin yorum taleplerini reddetti. Ayrıca ekimde Moise hakkında tutuklama kararı çıkarıldığı fakat eski First Lady’nin yerinin henüz tespit edilemediği bildirildi.

Joseph, Moise öldürüldükten sonra 7-20 Temmuz 2021’de geçici başbakan olarak görev yapmıştı. Daha sonra da Joseph’in görevi bırakmasıyla yerine Henry Ariel gelmişti. Siyasetçi, başbakan vekilliğini halen sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir