BIS’ten Bankaların Kripto Para Varlıkları İçin Kritik Hamle!

BIS’in Basel Komitesi, bankaların kripto para riskini açıklaması yönünde bir danışma belgesi yayınladı. Bahse konu önerilen düzenlemeler şu anda yorumlara açık. Yetkili otoritelerin onaylaması halinde 1 Ocak 2025 itibariyle yürürlüğe girecek.

BIS, bankaların kripto para risklerini açıklamasını istiyor

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) Basel Bankacılık Denetim Komitesi, 17 Ekim’de bankaların kripto risklerini açıklamalarını zorunlu hale getirmeyi öneren bir danışma belgesi yayınladı. Basel Komitesi 28 ülkeden merkez bankaları ve finans otoritelerinden oluşuyor. Ayrıca, bankacılık denetimi konularında düzenleyici işbirliği için bir forum niteliği taşıyor. En son istişare belgesi, bankaların 2022 Aralık ayında yayınlanan kripto para risklerine maruz kalmalarını nasıl ele almaları gerektiğine ilişkin nihai ihtiyati standarttaki açıklama yönergelerine dayanıyor.

İstişare belgesi, standart bir “bankaların kripto para riskleri için açıklama tablosu ve şablon seti” belirlemeyi amaçlıyor. Bu uygulama için geçiş tarihi olarak 1 Ocak 2025’i işaret ediyor. Basel Komitesi öneriyi 31 Ocak 2024 tarihine kadar kamuoyu görüşüne açacak. Bu tarihten sonra sonuçları web sitesinde yayınlayacak.

Bankalar ne tür adımlar atmak zorunda kalacak?

Önerilen yeni düzenlemeler kapsamında, bankaların kripto para risklerini raporlamaları gerekecek. Ayrıca, bu risklere karşılık gelen sermaye ve likidite gereklilikleri hakkında nicel veriler sağlamaları zorunlu olacak. Bankaların ayrıca, kripto para birimleriyle bağlantılı faaliyetleri hakkında niteliksel veriler sunmaları da gerekecek. Ek olarak, bankaların kripto varlık ve yükümlülüklerine maruz kalmalarının muhasebe sınıflandırmaları hakkında bilgi sunmaları gerekli olacak.

Komite önerisinde, tek tip bir açıklama formatını kullanmanın piyasa disiplinini teşvik edeceğini söylüyor. Ayrıca, bankalar ile piyasa katılımcıları arasındaki bilgi asimetrisini azaltacağını iddia ediyor.

BIS, kripto para alanında incelemelerine devam ediyor

Komite ayrıca Haziran ayında kripto para varlıklarını ve bankaların maruz kaldığı riskleri de gözden geçirdi. O dönemde komite konuya derinlemesine girmedi. Sadece izinsiz Blockchain’ler ve “Grup 1” stablecoin’ler için uygunluk kriterlerine odaklandığını belirtti. Bu arada, BIS’in kripto para istişarelerine aktif olarak katıldığını belirtmek gerekiyor. Ayrıca, merkezi olmayan teknolojinin düzenleyici yönünü inceliyor. Kısa bir süre önce, BIS ve bir avuç Avrupa merkez bankası, uluslararası kripto akışlarını izlemek için bir sistem geliştirmeye yönelik bir konseptin ayrıntılarını yayınladı.

Bu gelişmeler kripto dünyası için oldukça önemli. Çünkü, geleneksel finansın kabülüyle kurumsal benimsemeyi de teşvik ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, giderek daha fazla kurumsal şirket bu alana giriş yapıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir